Tajemství první věty


Jak zvládnot každodenní problémy ve vztahu s partnerem, aniž by vedly k vzájemnému odcizení.


Klíčová dovednost, která vám usnadní cestu k vzájemnému porozumnění.

Po celém dni stráveném s dětmi netrpělivě čekáte na příchod partnera domů. Vaše dcera už po páté vyklopila krabici s legem a syn zrovna rozlil šťávu. Máte za sebou kolotoč uklízení, nakupování, snahy o to sehnat opraváře na kotel a nepřetržitých dětských konfliktů. Sušíte večeři v troubě už přes hodinu a muž vchází do dveří. Přichází o hodinu a půl později, než slíbil a vy už se po celém dni sotva vlečete. Jste naštvaná a cítíte, že právem. Nevinně si postěžujete: “Jako vždycky jdeš pozdě, jsem tady celý den sama a mám toho vážně dost, on by se podnik nepoložil, kdybys šel pro jednou dřív. “

Místo omluvy ale partner vyjede jak rozdrážděný býk: “Pořád jen něco máš, sotva přijdu z práce, už slyším jen co dělám blbě, mám toho vážně dost!” Místo toho, aby si pohrál s dětmi a pak jste si sedli ke stolu a povídali si, odchází partner do ložnice a práskne za sebou dveřmi. Nevíte, jestli jste víc naštvaná nebo smutná, tohle není ten rodinný večer, který jste si představovala…

Možná vás někdy popadá frustrace, že vaše komunikace s partnerem se míjí účinkem. Z každé snahy něco si vyjasnit je nepříjemná přestřelka a většina diskusí končí fiaskem.

Nejdřív váháte, jestli partnerovi něco sdělit, protože nechcete aby byl oheň na střeše. Na druhou stranu nechcete věci v sobě dusit.Odvážíte se říct, co vám vadí, ale místo pochopení na vás partner vyjede a nejednou je z toho hádka, která se řítí bůh ví kam. 

Nechápete, v čem je zádrhel a jak to udělat, aby partner konečně slyšel. Nakonec se ocitáte ve stavu, kdy už se vám ani nic otvírat nechce. Máte pocit, že se jeden druhému vzdalujete, bolest z nepochopení ve vás bobtná a nedá se jen tak přejít. Následky hádky se přelévají do následujících dnů.

Sice spolu mluvíte, ale neviditelná bariéra nedovoluje větší pocit blízkosti. Intervaly mezi hádkami se zkracují a někdy vás napadne, jestli to není známka toho, že vztah se řítí ke svému konci…

Možná i vy máte pocit, že... 

 • výměny názorů končí hradbou mlčení a tichou domácností
 • snaha “promluvit si” se zvrhne v zuřivou válku se zraněními na obou stranách
 • neshody s partnerem jsou pořád o tom samém
 • jste unavení neustále se opakujícím kolotočem vašich konfliktů ( s partnerem se hádáte pořád o tom samém )
 • partner vaše argumenty zlehčuje
 • místo úznání se vždy dočkáte odpovědi, která vám zvedne mandle
 • místo pochopení jde partner do protiútoku nebo vás dokonce začne urážet. 
 • vás partner snad ani nemůže mít rád, jinak by přece nemohl něco takového vypustit z úst. 
 • neuznává váš pohled na věc
 • nedokážete najít ta správná slova pro to, co cítíte a potřebujete, aby to partner přijal. 
 • když začnete mluvit o tom, co vás trápí, tak vás partner "vypne" a přestává poslouchat.  
 • během partnerských dohadů mluvíte jeden o koze a druhý o voze
 • hádka částko končí bouchnutím dveří a ve vás zůstává celý den pocit napětí, smutku , ztráty energie nebo se  s takovým pocitem ukládáte ke spánku. 
 • jste se vzájemně odcizili a nevíte jak opět "navázat spojení".   
 • neumíte vyjádřit nesouhlas  tak, aby partner nepřešel do protiútoku
 • se vám do vztahu vkrádá hněv a vznětlivost

Nejste v tom sami!

Tyto situace znají všichni, kteří někdy zažili život v páru. Na začátku vašeho vztahu jakoby žádné problémy neexistovaly, ale postupně přibývají starosti a s nimi i třecí plochy. Postupně začínají být odlišnosti a rozdílné představy zdrojem nepříjemného tření.

...není to vaše chyba! 

Takový vývoj je nevyhnutelný a ani dva úžasně vyrovnaní jedinci se zcela neshodnou. Stále to budou dva lidé s různými postoji, hodnotami, přáními a temperamentem a konflikty jsou toho přirozeným důsledkem.

O dlouhodobém osudu vztahu rozhoduje, jak s odlišnostmi a problémy zachází. Způsoby reakcí a řešení většinou odkoukáme od dospělých jako děti a ruku na srdce, byli v tomto směru vaši rodiče těmi nejlepšími učiteli? Nebo snad jiní dospělí? Měli jste šanci pozorovat kolem sebe komunikaci, která byla otevřená, neútočná, vedla ke smíření a blízkosti? To se poštěstilo málo komu.

Zkoušeli jste různé postupy. Potlačit v sobě pocity vzteku a lítosti, aby výměna názorů vůbec nezačala a zachoval se klid. Jenže pak se vaše pocity štosují jeden na druhým a nakonec vyletíte kvůli nějaké maličkosti. Možná jste se v touze porozumět situaci probírali články o tom, že jsou muži z Marsu a ženy z Venuše. 

Jediné, co ve vás zůstalo, je pocit, že se kvůli odlišnosti druhů se stavem věcí musíte smířit a jiné to nikdy nebude. To vám ostatně potvrzují všichni známí kolem svými výroky “to jsou ženský” a “co můžeš od chlapa čekat”. Nebo vás už možná napadlo, že jste si špatně vybrali, protože partner je neempatický padouch, který vyrostl v rozvrácené rodině a vy jste kritická štěkna. Rozchod a hledání někoho nového se vám ale zatím zdá jako příliš drastické řešení.

Co když je ale řešení mnohem jednodušší? Co když nemusíte studovat mužskou nebo ženskou psychologii ani se rozvádět, rezignovat ani hledat někoho chápavějšího, abyste mohli zažívat harmonii a pochopení a přitom nemuset potlačovat nic z toho, co si myslíte a cítíte?

Všechna vaše  snaha o porozumnění je úplně k ničemu, pokud....NEPOCHOPÍTE JEDNU ZÁSADNÍ VĚC!

Ale ještě predtím, než vám ji prozdradím, si na chvíli predstavte, aké by to bylo...

 • Kdyby jste mohli sdělit partnerovi, co vás štveon by zareagoval s pochopením. Místo: “tobě není nikdy nic dost dobré”, nebo “pořád na mě něco vidíš” nebo “hlavně, že ty jsi dokonalá” uslyšíte: “Vidíš, to mě nenapadlo". "Chápu, že tě to ranilo." "Zkusím na to příště myslet.” Pak byste se objali a strávili spolu hezký večer. 
 • Kdyby výměna názorů s partnerem končila pocitem úlevy a “čistého vzduchu.”
 • Kdyby  jste uměli vyjádřít legitimní nesouhlas, obavy, problém, stížnost nebo potřebu, aniž byste v parterovi vyvolali potřebu protiútoku.
 • Kdyby jste díky jediné dovednosti dokázali snížit počet hádek a zvýšit tak pocit vzájmné blízkosti a bezpečí ve vašem vztahu.
 • Kdyby jste díky jedné dovednosti dokázali předejít tomu, že běžné neshody přerostou v zuřivou hádku. 
 • Kdyby jste nemuseli pořád dokola vytahovat stejná témata. 
 • Kdyby jste uměli vyjádřit své negativní emoce takovým způsobem, aby váš partner mohl naslouchat bez pocitu ohrožení.

Problémy ve vztahu jsou nevyhnutelné. Vyhnout se ale určitě dá tomu, aby vás vaše neshody vrhaly do nekonečných eskalujících hádek a aby vytvářely bariéry, které nakonec povedou k vzájemnému odcizení. To podstatné, co rozhodne o tom, zda se z diskuse stane tornádo plenící krajinu, nebo konstruktivní rozhovor, je její začátek. 

První věta rozhoduje o osudu vaší konverzace

První věta rozhoduje o osudu vaší konverzace. Naučte se, jak zahájit rozhovor tak, že vaše hádky přestanou eskalovat, ale stanou se naopak výchozím bodem vzájemného pochopení a přijetí.

Myslíte, že to není reálné? Výzkumy komunikace ukazují, že způsob, jakým dizkusi zahájíte, rozhoduje z 94% o tom, jakým směrem se bude ubírat.

John Gottman, jeden z nejetablovanějších odborníků na poli vztahů, zkoumal interakci tisíců párů a vypozoroval, co dělají tzv. mistři komunikace. 

Existují vědecky ověřené postupy a praxí ověřené komunikační dovednosti, které vám umožní sdělit to, co potřebujete, aniž by to v druhém vyvolalo potřebu protiútoku. Nebudete se muset vyhýbat ožehavým tématům,, ani v sobě pěchovat pocity frustrace.

První věta v 94 % případů rozhodne o dalším vývoji situce.

Možná si říkáte... jak by mohla jedna věta mít tak zásadní vliv na celý vztah? Vždyť aby fungoval, musí se toho sejít tolik.

Představte si, že chcete uvařit skvělou večeři. Například guláš. Nakoupíte ty nejlepší ingredience, vyhradíte si dostatek času a dáte se do vaření. Ale ouha, někdo vám během prvních kroků zavolá a vy spálíte cibulku! I když máte prvotřídní bio hovězí a vybavení kuchyně jako Jamie Oliver, ze spáleného základu už nikdy dobrota nebude..

Možná vám proběhlo hlavou, že o nutnosti dobré komunikace už jste slyšeli mockrát. Snaha o věcech mluvit se vám nedá upřít. Zkoušeli jste například zůstat v klidu a všechno partnerovi podrobně vysvětlit. Nefungovalo to, prvních pár vět bylo vyslovených v klidu, ale po chvíli už se zase zvedaly hlasy a lítaly vzájemné výčitky. Jindy jste si na to dokonce vyhradili čas, kdy jste partnerovi předem oznámili: “musíme si promluvit, miláčku”, ale v jeho zděšených očích bylo vidět, že něčemu takovému by se tak leda rád vyhnul.

Jiný výsledek se nedal čekat. Je to tím, že účinné sdělení v dlouhém vysvětlování ani v klidném hlase nespočívá. Musíte vědět, jak přesně začít. 

Možná namítnete, jak by bylo možné něco ve vztahu měnit, když druhý nechce spolupracovat a pro změnu současného  stavu nehodlá nic udělat. Zdá se to jako logická úvaha, ale je mylná. Ve vztahu panuje zákon akce a reakce. Když se naučíte jak správně začít a začnete znalosti aplikovat, dočkáte se jiné reakce bez toho, aniž by bylo nutné partnera k jakékoliv změně motivovat.

Nechce se vám věřit, že by něco tak prostého, jako jedna věta, mohlo zaručit přetrvávající partnerskou harmonii bez mráčku. V tom máte zčásti pravdu. Nezaručí bezkonfliktní partnerství na věky věků, ale může zásadním způsobem změnit množství vašich pozitivních a negativních interakcí tak, že ty příjemné budou převažovat v poměru, který přináší pocit spokojenosti v partnerství.

Párová problematika mě začala zajímat během individuální práce s klienty. Vnímala jsem, že ve vlastním životě i v životě lidí, s nimiž se ve své praxi potkávám, stav vztahu často zásadně určuje, jak se cítíme, jaký je náš psychický stav a jak hodnotíme celkovou kvalitu života. Začala jsem pátrat po tom, jak vztahy ovlivňují naši psychickou pohodu. Výsledky mého hledání předčily moje očekávání. Mnohé výzkumy dokonce dokládaly, že pokud se zlepší fungování páru, může ustoupit deprese, úzkost nebo jiné psychické problémy a že blízkost s partnerem dokonce zvyšuje náš práh bolesti! Tak začala moje cesta práce s páry. 

Psychoterapii se věnuju už 15 let. Ve své práci s páry vycházím ze dvou nejuznávanějších zahraničních přístupů. Jak americký institut Johna Gottmana tak kanadský přístup EFT (Emotionally Focused Couples Therapy) budují své postupy na základě výsledků rozsáhlých výzkumů a jejich důvěryhodnost uznávají dokonce i americké pojišťovny

Mnoho lidí se na mě obrací s prosbou o radu, jak postupovat v té či oné situaci. Protože kapacita mé soukromé praxe je omezená, vytvořila jsem tento trénink.

Proto jsem vytvořila online tréning "Tajemství první věty"

Při své práci s páry jsem si začala uvědomovat, že mnohé vztahy se dostanou do "neléčitelné" situace právě tím, že své potíže dlouho nechávají bez povšimnutí. Kdyby někde na začátku udělaly drobnou změnu, nemusely se do takového stavu dostat. Proto trénínk "Tajemství prní věty" vnímám jako prevenci.

Hodnota tréninku je 4 590 Kč, kterou možná jinak dáte za…

 • jeden větší nákup potravin
 • víkendový pobyt pro dva
 • hezký světřík a boty
 • tri plné nádrže do vášho auta.

Vy teď za tuto cenu můžete získať konkrétní postup, který sníží počet neodrozumění a vyhrocných hádek ve vašem vztahu. 

Díky online tréninku Tajemství úspěšné komunikace mezi partnery pochopíte:

 • že o úspěšnosti (vývoji) diskuse rozhoduje její začátek
 • proč špatný začátek znamená špatný konec
 • jaká zásadní zásadní sdělení musí obsahovat první věta a proč
 • jaké jsou nejčastější chyby, které při zahájení diskuse děláme
 • jaké jsou následky chyb, kterých se v první větě dopouštíme.
 • proč hádky eskalují a jak se tomu vyhnout
 • jakou roli hraje fyziologie emocí v průběhu konverzace
 • Jak se fyziologie emocí liší u mužů a u žen

Chcete se naučit zvládat každodenní problémy ve vztahu s partnerem, aniž by vedly k vzájemnému odcizení? 

NYNÍ JE TEN ČAS! 
Během 4 týdnů online kurzu Tajemství první věty vám zrozumiteľne vysvetlím základní principy, jak mluvit o svých pocitech, aniž byste v partnerovi vyvolaly potřebu protiútoku. Uvedu příklady z praxe a přidám i praktické tipy, jak tyto principy uvést do praxe. 

V každé části na vás čaká jedno hlavní video o délce cca 30 minut. 

Čtyř týdenní online kurz Tajemství první věty sa skládá z těchto částí: 

 • Hrubý vs. mírný nástup
  Mírný nástup slouží k ochraně vás i vašeho partnera před pocitem útoku nebo obrany. Je to osvědčený způsob, jak sdělit legitimní nesouhlas, obavy, problém, stížnost nebo potřebu, aniž byste obviňovali svého partnera nebo posuzovali jeho povahu.
 • 4 nejčastější chyby v komunikaci mezi partnery
  Výzkumy odhalily 4 obvyklé vzorce, které se vkrádají do komunikace, jakmile stoupne napětí mezi partery. Čím větší je četnost těchto chyb, tím větší je pravděpodobnost rozchodu. Pochopte, čeho je třeba se vyvarovat, aby se váš vztah nevydal na cestu k rozkladu.
 • Zákony akce a reakce v rozhovoru
  Vyčetli jste partnerovi, že je nespolehlivý a nezodpovědný hlupák a on to neuznal? Vysvětlím vám na příkladech, jakými zákony se řídí naše reakce při rozhovoru a jak znalost těchto zákonů využít ve prospěch vašeho vztahu.
 • Fyziologické rozdíly v reakcích mužů a žen
  Fyziologické rozdíly v reakcích mužů a žen Na emočně vypjaté situace reagují muži a ženy jinak. Reakce našeho těla zásadně ovlivňuje to, jak jsme schopni se ovládat. Využijte nejnovějších poznatků z fyziologie emocí k tomu, abyste vypjaté situace zvládali efektivně.

Aby Vaša cesta ke vzájemnému porozumění byla ještě snažší, přikladám i speciální bonusy: 

Bonus 1: Jak uklidnit sebe i partnera
Bonus 2: Jak zpracovat emoční zranění

Hodnota celého tréninku je 4 590 Kč Kč. 

 • Pokud byste se díky tréninku naučili komunikovat s vaším mužem tak, abyste se méně zraňovali, stálo by to za to? 
 • Pokud by se díky tréninku snížil počet hádek a  prohloubil váš vztah, stálo by to za to?

Objednajte si nyní trénik Tajemství první věty, který vám bude už navždy k dispozici, a který obsahuje:

 • 4 týdenní online trénink Tajemství první věty
 • Bonus 1: Jak uklidnit sebe i partnera 
 • Bonus 2: Jak zpracovat emoční zranění  

TEĎ TRÉNINK ZÍSKÁTE JEN ZA

 • 2 295 Kč
 • 990 Kč

Chci si místo v tréninku rezervovat hned teď
Ano, chci získat Tajemství první věty

Běžná cena
2 295 Kč
990 Kč
ZVÝHODŇENÁ CENA
Trénink je možné získat za zvýhodněnou cenou v předporodeji pouze do 30.6.2021.

Možná se ptáte, jestli kurz je pro vás...

 • Když jste spolu zatím krátce a žádné problémy neřešíte? Rozhodně. Kurz je skvělý jako prevence, pokud se naučíte, jak s problémy zacházet, vyhnete se mnoha nepříjemným situacím.
 • Když už jste spolu dlouho a cítíte, že jste se ocitli v krizi. Určitě. Kurz vám pomůže uvědomit se, jaké škodlivé vzorce se ve vašem vztahu vyskytují a také co se s nimi dá dělat
 • Nemáte v současnosti partnera. Ano, vědět předem, čeho se v budoucím vztahu vyvarovat a co naopak dělat, vám umožní ten nejlepší začátek

Rozhodnutí je na Vás...

 • Můžete nadále zkoušet metody pokus - omyl, studovat články v populárních časopisech a sbírat doporučení od známých
 • Čekat, až se váš vztah rozpadne 

Anebo

 • Naučit se vědecky ověřené metody, jak zvládnout problémy ve vztahu
 • Začít aplikovat poznatky teď a zažít blízkost, porozumění a intimitu, ve kterou jste už ani nedoufali...

FAQ:

 • Jak bude kurz probíhat? 
 • Kolik času mi zabere?
 • Budu mít doživotní přístup? 

GARANCE: 30 denní vrácení peněz v případě, že nebudete s kurzem spokojení. 

Mgr. Barbora Downes

Při práci s páry vycházím z terapeutického přístupu nazvaného EFT nebo EFCT (Emotionally Focused Couples Therapy). Vychází z faktu, že všichni toužíme po blízkosti s partnerem a po tom, abychom se něj mohli spolehnout. Terapeut pomáhá páru odhalit, co blízkosti stojí v cestě a jak ji zase obnovit.

Jsem také certifikovanou lektorkou párových kurzů Gottman Institutu v Seattlu. John Gottman přišel díky dlouholetým výzkumům na to, jaké návyky pomáhají dlouholetým šťastným svazkům k trvalému pocitu spokojenosti. Přístup umožňuje předávat techniky, které přispívají dobrému fungování vztahu.

Vzdělání:

 • 1994 - 2001 jednooborová psychologie FFUK
 • 1999 - 2000 Institut psychologie univerzity ve Vídni